05
Dec
|
A tisztelet koszorúit helyezték el Szent Borbála szobránál | |
A tisztelet koszorúit helyezték el Szent Borbála szobránál
Szent Borbála napi koszorúzási ünnepséget tartottak szombat délelőtt a pécsi Szent Borbála szobornál a Budai-vámnál. A tiszteletadás a mecseki bányászok emlékének szólt.
A bányászok védőszentjének tiszteletére hagyományosan megkoszorúzzák évről évre december elején a pécsi Budai-vámnál, a Szent Borbála szobrot. Így történt ez szombat délelőtt is. Az ünnepi eseményt a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület rendezte, melyen jelen volt Hoppál Péter kulturális államtitkár, Péterffy Attila Pécs polgármestere, a helyi pártok képviselői, több bányász egyesület, illetve civilek is részt az ünnepi megemlékezésen.
A bányászok védőszentjére emlékeztek
Az elsők között felszólaló Péterffy Attila Pécs város polgármestere Szent Borbála történetét említette beszédében, illetve a pécsi bányászat történetéről is megemlékezett. Ezután Hoppál Péter kapott szót. – Európa ezen a részén ez az emlékezés még magától értetődő, természetességgel jelen van, jelen lehet. Ezt még nem akarják eltörölni. Európa más részében a keresztény hagyományokat, keresztény szentekhez kötődő ünnepeket szép lassan megpróbálják elnyomni, eltörölni
– ezekkel a mondatokkal kezdett beszédébe Hoppál Péter országgyűlés képviselő, aki megemlítette a selmecbányai hagyományokat, a felvidéki bányászváros bányász-kohász-erdész akadémiáját, ahol minden évben felvonulnak a Közép-európai hagyományőrzői. Idén a legnagyobb küldöttséggel a magyarok büszkélkedhettek.
Az államtitkár kitért a jelenlegi energia válságra, hogy Magyarország energia mixének csak az egyharmada keletkezik az országon belül, és mint mondotta, ez nagyon alacsony szám. Hozzátette, kormányzati terv, hogy ez az évtized végére az 50 százalékot elérje, és 2050- önfenntartók lehessünk. Ebben benne van a paksi bővítés, a zöldenergia, és a kormány most azon gondolkodik, hogy a legerőteljesebben a Mecsekben megtalálható fosszilis vagyon, a szenet és az uránkincset, hogyan lehet környezetkímélő technológiával bekapcsolni a magyar energiaellátásba.
A beszédek után a koszorúzásra került sor. Pécs város nevében a pécsi polgármester helyezte el koszorúját, majd a pártok, bányász hagyományőrzők és a civilek következtek.
Bővebben...
Hozzászólások (0)
Találat: 3653
|
Szent Borbála napi megemlékezés |
Szent Borbála napi megemlékezés
|
04
Dec
|
VII. Meszesi Dalfesztivál | |
VII. MESZESI DALFESZTIVÁL „A népdal a megíratlan idők lírai emlékezete” (Csóri Sándor)
A program elején dr. Hoppál Péter államtitkár, országgyűlési képviselő köszöntötte a résztvevőket. „Az amatőr (azaz nem hivatásos) művészeti csoportok, együttesek alkotják a magyar kultúra élő szövetét, akik közösségi aktivitásukkal értéket hoznak létre önmaguk és közönségük örömére. A pécsi Kodály Zoltán Gimnáziumban tartott fesztivál ennek az értékteremtésnek kiváló példája. Gratulálok a fellépőknek és a szervező Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesületének. Hajrá, közösségi kultúra!” – olvasható facebook-bejegyzésében. Béres Andrásné intézményvezető nyitotta meg a fesztivált, melyen a hagyományoknak megfelelően három generáció szerepelt. Kedves színfolt volt a Meszesi Iskola tanulóinak műsorindító köszöntő éneke és a kis furulyások szerepése. A középiskolás korosztályt a Kodály Zoltán Gimnázium Bartók Béla Leánykara képviselte (Rózsa Bernadett vezetésével), akik a tőlük megszokott, magas színvonalú énekléssel örvendeztették meg a mintegy 120 fős hallgatóságot. Az ifjúság fellépése után következtek a nyugdíjasok. Az Assonantia Nőikar (karvezető: Bártfai Zsuzsanna) egy nemzetközi projektben vett részt, ahol Lengyelország, Szlovénia, Horvátország, Magyarország dalait kellett megtanulni eredeti nyelven. Ezeket a dalokat adták elő műsorukban, melyet a közönség nagy tapssal jutalmazott. A Baranya Bokréta Népdalkör nevéhez hűen baranyai, szűkebben pécsváradi dalcsokrot mutatott be (Radnóti Adél vezetésével), az Énekvarázs Dalkör tagjai (vezeti Bulyáki Anna) népek dalait dolgoztak fel. A műsort színesítette a tánccsoportok fellépése. A Búzavirág Népdal- és Néptánckarból most a táncosok léptek fel (Rózsa, rózsa című koreográfiával, vezető Szolnok Borbála). A Nyugibuli Tánccsoport Szederkényből Hajózás a Karasicán címmel vidám, laza stílusú táncot mutatott be (vezetőjük Régert Csilla). A határon túli magyarokat a Pélmonostori Asszonykórus képviselte (csoportvezető Ágh Csilla). A kórus már kora délután megérkezett, és együtt ebédelt a B.É.K.E képviselőivel. A fiatal férfi karnagy, Bóni Krisztián vezetésével szívből átélt magyarságtudattal, tiszta, szép hangon énekelték Bárdos Lajos, Szőnyi Erzsébet és Halmos László népdalgyűjtéseit. A program üde színfoltja volt a Swing Ladies trió fellépése. Egy kis Amerika című műsorukkal megidézték a swing műfaj legismertebb slágereit. Fellépésüket vastaps kísérte. A Decsi Hagyományőrző Férfikórus sárközi népdalokat adott elő érces férfihangon, elegáns hagyományőrző viseletben. Szabó Sándor kórusvezető tanította meg a jelenlévőknek a De szeretnék csillag lenni az égen… című sárközi népdalt, mely az összes résztvevő torkából egyszerre zendült fel a program zárásaként.
|
|
3. oldal / 18 |