regi Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület
Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület
10
Május
    Megállapodás szolgálati időre és a „nők 40” nyugellátás
Megállapodás szolgálati időre és a „nők 40” nyugellátás
 
Sok esetben jó lenne olyan megoldást találni, hogy ha csak egy kevés hiányzik  a szolgálati időből a nők 40 éves jogosultság utáni kedvezményes nyugdíjnál hogyan lehet megoldani a hiányzó időszak megszerzését. Sokan úgy gondolják, hogy a megállapodás kötése a nyugdíjbiztosítási szervekkel erre jó megoldás.
Megállapodást lehet kötni a nyugdíjbiztosítási igazgatósági szerveknél a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 34-35. §-ai alapján a következő esetekben:
  • Szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából (biztosítási jogviszony hiányában vagy annak szünetelése esetén)
  • szolgálati időként történő elismerése céljából a felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejének
  • megállapodás köthető
  • a gyermekgondozási segély (GYES) idejének szolgálati időként történő elismerése céljából
  • öregségi teljes, valamint öregségi résznyugdíjra jogosultsághoz szükséges szolgálati idő szerzése céljából-
A nyugdíjbiztosítási szervvel kötött megállapodással a személy , a kifizetésekkel olyan helyzetbe kerül, mintha valamilyen  biztosítási jogviszony (pl. munkaviszony) fennállása során szerezte volna meg szolgálati időt.
Ilyen megállapodást a jogszabályok előírásai alapján nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából olyan nagykorú személy köthet, aki belföldi, nem áll biztosítási jogviszonyban, nem saját jogú nyugdíjas, akire nem terjed ki a biztosítás valamint szünetel a biztosítása.
Az is igaz, hogy elég jelentős összeggel lehet megváltani a jogosultsági időt, mert a befizetendő összeg  a foglalkoztató által fizetendő szociális hozzájárulási adó (27 %) valamint az egyén által fizetendő nyugdíjjárulék (10 %) együttes összegéből adódik össze.
A megállapodás megkötésének napján érvényes minimálbér 37%-át veszik alapul.
Nem csak saját jogon lehet megállapodást kötni, hanem kedvezményezett javára is.
A szolgálati idő nem azonos a nők 40 éves jogosultsági idejével, nem minden szolgálati időnek tekintett időszakot lehet figyelembe venni a jogosultsághoz is.
Az ellátás igénybevételéhez jogosultsági időnek minősül:
  • a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal,
  • a terhességi-gyermekágyi segélyben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekre tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.
Az öregségi teljes nyugdíj nem állapítható meg annál a személynél, akinél a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő nem éri el a harminckét évet.
Olyan nő esetén, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak, meg a harminc évet kell elérnie a szolgálati időnek, tehát némi kedvezményben részesül az a nő, aki fogyatékos gyermeket nevel.
A jogosultsági időnél tehát elsősorban keresőtevékenységgel, vagy azzal egy tekintet alá eső időt számítják be, viszont a megállapodás kötéssel szerzett szolgálati idő  nem számítható ilyen időszaknak.
Például nem minősül jogosultsági időnek, de a nyugdíj összegének megállapításakor figyelembe vehetők:
  •  a szakképző iskolai tanulóként, szakmunkás-tanulóként folytatott tanulmányi idő
  • a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán folyatott tanulmányok ideje sem.
  • az álláskeresési (munkanélküli) ellátással szerzett szolgálati idő sem számítható be a jogosultsági időbe.
Sajnos a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes öregségi nyugdíjára való jogosultságnál   nem lehet jogosultsági időt szerezni a szolgálati idő szerzésére kötött megállapodással. A hiányzó jogosultsági idő  csak további keresőtevékenységgel érhető el, ebben nagy segítség lehet, ha csatlakozik  a nők 40 + programhoz.
A cikk a  munkajog.hu cikke alapján készült.
 
 
05
Dec
    A tisztelet koszorúit helyezték el Szent Borbála szobránál
A tisztelet koszorúit helyezték el Szent Borbála szobránál

 
Szent Borbála napi koszorúzási ünnepséget tartottak szombat délelőtt a pécsi Szent Borbála szobornál a Budai-vámnál. A tiszteletadás a mecseki bányászok emlékének szólt.
   
 
 A bányászok védőszentjének tiszteletére hagyományosan megkoszorúzzák évről évre december elején a pécsi Budai-vámnál, a Szent Borbála szobrot. Így történt ez szombat délelőtt is. Az ünnepi eseményt a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület rendezte, melyen jelen volt Hoppál Péter kulturális államtitkár, Péterffy Attila Pécs polgármestere, a helyi pártok képviselői, több bányász egyesület, illetve civilek is részt az ünnepi megemlékezésen.
A bányászok védőszentjére emlékeztek

Az elsők között felszólaló Péterffy Attila Pécs város polgármestere Szent Borbála történetét említette beszédében, illetve a pécsi bányászat történetéről is megemlékezett. Ezután Hoppál Péter kapott szót.

– Európa ezen a részén ez az emlékezés még magától értetődő, természetességgel jelen van, jelen lehet. Ezt még nem akarják eltörölni. Európa más részében a keresztény hagyományokat, keresztény szentekhez kötődő ünnepeket szép lassan megpróbálják elnyomni, eltörölni 
 
– ezekkel a mondatokkal kezdett beszédébe Hoppál Péter országgyűlés képviselő, aki megemlítette a selmecbányai hagyományokat, a felvidéki bányászváros bányász-kohász-erdész akadémiáját, ahol minden évben felvonulnak a Közép-európai hagyományőrzői. Idén a legnagyobb küldöttséggel a magyarok büszkélkedhettek.
Az államtitkár kitért a jelenlegi energia válságra, hogy Magyarország energia mixének csak az egyharmada keletkezik az országon belül, és mint mondotta,  ez nagyon alacsony szám. Hozzátette, kormányzati terv, hogy ez az évtized végére az 50 százalékot elérje, és 2050- önfenntartók lehessünk. Ebben benne van a paksi bővítés, a zöldenergia, és a kormány most azon gondolkodik, hogy a legerőteljesebben a Mecsekben megtalálható fosszilis vagyon, a szenet és az uránkincset, hogyan lehet környezetkímélő technológiával bekapcsolni a magyar energiaellátásba.

A beszédek után a koszorúzásra került sor. Pécs város nevében a pécsi polgármester helyezte el koszorúját, majd a pártok, bányász hagyományőrzők és a civilek következtek.  

   

 

 
 
10
Május
    Kérelem méltányossági nyugdíjemeléshez
Kérelem méltányossági nyugdíjemeléshez  – ingyen letölthető – jó eséllyel jár Önnek is, így igényelheti!
 
Méltányossági nyugdíjemelés kérelem – itt töltheti le – nem jár automatikusan de jó esélye van rá!
Nyugdíjemelési kérelem méltányosságból – nem jár automatikusan, igényelni kell!
Kivételes, méltányossági nyugdíjemelés – így igényelhető 2016-ra!
A kivételes (méltányossági) nyugdíj-emelés szabályai szerint, az emelés annak a kérelmezőnek engedélyezhető, aki elérte az öregségi nyugdíj-korhatárt, nyugellátásban részesül, valamint a nyugellátása és a rendszeres pénzellátás együttes havi összege nem haladja meg a 75.000,- forintot. További feltétel még, hogy nem engedélyezhető kivételes nyugellátás-emelés annak a személynek akinél a nyugellátás megállapításától, továbbá a korábbi kivételes nyugellátás-emeléstől számított 3 év még nem telt el. A feltételeknek együttesen kell fennállnia. Az egyszeri segélyre vonatkozó szabályok szerint annak a nyugellátásban részesülő személynek engedélyezhető egyszeri segély, aki olyan élethelyzetbe kerül, amely a létfenntartását veszélyezteti és a havi jövedelme nem haladja meg a 75.000,- forintot, ha a közeli hozzátartozójával közös háztartásban él, vagy a 85.000,- forintot, ha egyedül él. A kérelemben meg kell jelölni azokat a különös méltánylást érdemlő körülményeket, amelyek megalapozhatják a kérelmet.
Forrás : www.teol.hu
Méltányossági nyugdíjemelés
A méltányossági nyugdíjemelés nem jár automatikusan, igényelni kell és mindenki nem is kaphatja meg.A kérelmet elbírálják 21 nap alatt és majd csak ezután derül ki, hogy az igénylő jogosult-e rá.Ha igen, akkor megkapja és ezt követően a nyugdíja minden hónapban annyival több lesz,a mekkora emelést megállapították.
Ki jogosult rá:
Akinek nyugellátása és rendszeres pénzellátása együttes havi összege nem haladja meg a 75.000 forintot továbbá :
nyugellátásban részesül és az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte;
megváltozott munkaképességű özvegy;
fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg,
vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó özvegy;
árva.
Kik élvezhetnek előnyt a méltányossági nyugdíj kérelmezésénél :
a férfi igénylők esetében azok élveznek előnyt, akik több, mint 35 év szolgálati idővel rendelkeznek
hölgy igénylők esetében, előnyben részesülhetnek, akik több, mint 30 év szolgálati idővel rendelkeznek
70 évnél idősebb igénylők is előnyt élvezhetnek
az 1. vagy 2. rokkantsági csoportba tartozó személyek
továbbá előnyben részesítik azokat az igénylőket is, akik a korábbi években még nem kaptak méltányossági nyugdíjemelést
Egyéb jogosultsági feltételek:
Nem engedélyezhető kivételes nyugellátás-emelés annak a személynek, akinél a nyugellátás megállapításától, továbbá a korábbi kivételes nyugellátás-emeléstől számított 3 év még nem telt el.Természetesen nem adnak méltányossági nyugdíjemelés annak sem,a ki előzetes letartóztatásban van, börtönbüntetését tölti, valamilyen szociális intézményben él, vagy javítóintézet lakója.
A kivételes nyugdíjemelést csak az érintett személy kérelmezheti!
Mit kell csatolni a nyomtatványhoz illetve mit kell bemutatni az ügyfélszolgálaton?
Nyomtatvány: Kérelem-adatlap nyugellátás méltányossági alapon történő emeléséhez
A kérelemnek nincs kötelező mellékelte (az indoklás rész azonban kiemelt
jelentőséggel bír).
Hol és hogyan nyújtható be a kivételes nyugellátás-emelés iránti kérelem?
A kérelem a „KÉRELEM-ADATLAP” elnevezésű nyomtatványon (K16 számú űrlap – nyugellátás méltányossági alapon történő emeléséhez) nyújtható be. ITT A LETÖLTHETŐ KÉRELEM >>> Kérelem méltányossági nyugdíjemeléshez
Összege:
Az emelés összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebbösszegének25%-át (7.125 Ft) , de nem lehet kevesebb annak 10% – ánál (2.850 Ft).
Az engedélyezett kivételes nyugellátás- emelés „beépül” a nyugellátás összegébe, a nyugellátások évenkénti rendszeres emelése az emelés összegének figyelembe vételével történik.
Hol igényelhető?
Kormányablak
Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság
Ügyintézési határidő: 21 nap
Van-e jogorvoslati lehetőség a méltányossági jogkörben hozott döntés ellen?
A méltányossági jogkörben hozott döntéssel szemben jogorvoslatnak nincs helye.
Jogszabályok:
1997. évi LXXXI. törvény
168/1997. (X. 6.) Korm. rendelet
Hol és hogyan nyújtható be a kivételes nyugellátás-emelés iránti kérelem?
A kérelem a „KÉRELEM-ADATLAP” elnevezésű nyomtatványon (K16 számú űrlap – nyugellátás méltányossági alapon történő emeléséhez) nyújtható be. 
 
   
Szent Borbála napi megemlékezés

 Szent Borbála napi megemlékezés

 

  .

 Tisztelettel meghívjuk

2022.12.03.-án 10 órára a

Budai Vámhoz, a

Szent Borbála szobornál tartandó

 

koszorúzási ünnepségünkre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
10
Május
    Rokkantak, megváltozott munkaképességűek figyelem – fantasztikus lehetőség még rossz anyagi helyzetben lévőknek is!
Rokkantak, megváltozott munkaképességűek figyelem – fantasztikus lehetőség még rossz anyagi helyzetben lévőknek is!
 
Egy új kölcsönzési rendszer segítségével a mozgássérültek egyszerűbben juthatnak gyógyászati segédeszközhöz mostanában. A különleges eszközök többek között a műtétek utáni felépülésben, a házi betegápolásban, és az akadálymentes közlekedésben is segítik az érintetteket. A szállítási központok és műhelyek szolgáltatásai a fővároson kívül az ország hat pontján érhetők el.
 
A Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja (MEREK) indította el a hazánkban még újdonságnak számító rendszert – mondta a Kossuth Rádió Napközben című műsorában Fóris Johanna igazgató. Hozzátette, a minta Európa más országaiból származik. A kölcsönzői segédeszköz-műhely egy hálózat, az ország hat pontján érhetőek el a szolgáltatások: Debrecenben, Mórahalmon, Pécsett, Székesfehérváron, Győrben és Budapesten.
A logisztikai központokban a munkatársak nem csak az eszköz kiválasztásában, kipróbálásában, méretre állításában, hanem a szállításban és összeszerelésben is segítenek. Ha a termék meghibásodik és helyben nem megoldható a javítása, csereeszközt biztosítanak – mondta az igazgató.
A Guruló műhely névre hallgató kezdeményezés januárban indult Magyarországon, tehát még jó eséllyel teljesen új eszközök bérelhetők. A kölcsönzési díjat rugalmasan kezelik, csomagokat állítottak össze. Fóris Johanna megjegyezte, hogy minden egyes visszaszállítás után fertőtlenítik és a karbantartják az eszközöket.
Besze Tibor ortopéd szakorvos megjegyezte, hogy korábbi projekt kapcsán ismerkedtek meg egy-két külföldi rendszerrel. Dániában például az önkormányzatok által működtetett állapotfelmérő központok vannak, ahol erre speciálisan képzett szakemberek tanulmányozzák az egyes emberek helyzetét és környezetét. Majd ezek alapján választják ki a leginkább segítő megoldást – tette hozzá.
A választék széles: a bottól az ágyon keresztül, a wc-magasítón át a kerekesszékig minden megtalálható, de lehetőség van a ház vagy az autó komplett átalakítására is.
A kölcsönzési rendszer az intézményi ellátásban és a gyerekek rehabilitációjában is segítséget jelenthet. A gyerekeknél például gyakran okoz problémát, hogy gyorsan „kinövik” az eszközöket – magyarázta a szakember. Az emberek állapota változik – ideális esetben javul –, és a megváltozott igények rugalmasabb kielégítése a cél.
A műhely létrejöttével és a honlap elkészültével hamarosan nem csak az OEP által támogatott eszközöket lehet majd a világhálón megtalálni, hanem bővebben informálódni minden gyógyászati segédeszközről. Ez egyes intézmények számára is lehetőséget teremt majd – tette hozzá Besze Tibor.
Forrás:hirado.hu 
 
   


6. oldal / 17