regi Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület
Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület
06
Feb
    Rokkantak, mozgáskorlátozottak figyelem!
 
A komplex minősítés szempontjai
A komplex minősítés során olyan személyre szabott, és több szakterület értékelési szempontjai alapján elkészített szakértői bizottsági összesítő vélemény kialakítása a cél, mely az érintett személy egészségi állapotát, az ebből származó kizáró és korlátozó tényezőket, egészségkárosodásának jellegét, valamint foglalkozási előzményeit, munkaerő-piaci helyzetét, adottságait és korlátait, és a fennálló orvosi, foglalkozási és szociális szükségleteit is egyaránt figyelembe veszi.
A komplex minősítés során alkalmazandó szempontrendszereket 2012-ben foglalták jogszabályba. A pontosan részletezett orvosi-, szociális- és foglalkozási rehabilitációs szakértői minősítési szempontokat a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról szóló 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet tartalmazza.
A komplex bizottság minimum 4 tagból áll – a szakértői bizottság orvos szakértő elnökéből, a vizsgálatot végző orvos szakértőből, valamint a foglalkozási rehabilitációs szakértőből és a szociális szakértőből.
Az orvos szakértő munkája során értékeli a bizottsági vélemény kiadásához szükséges, a kérelmező által benyújtott orvosi dokumentumokat, iratokat, elvégzi a személy orvos szakértői vizsgálatát a hatályos jogszabálynak megfelelően, majd az orvosi vélemény kapcsán meghatározza az egészségi állapot mértékét, javaslatot tesz az orvosi rehabilitációra, a rehabilitációhoz szükséges időtartamra.
A komplex minősítés keretében az orvosi vizsgálatot követően foglalkozási rehabilitációs és szociális szakértői interjúra kerül sor.
A foglalkozási rehabilitációs szakértő feladata a rehabilitálhatóság foglalkoztatási szempontú vizsgálata. Rehabilitálhatóság fennállásakor javaslatot tesz a rehabilitáció lehetséges irányára, a rehabilitációs szükségletekre, és a rehabilitációshoz szükséges időtartamra.
A foglalkozási rehabilitációs szakértői interjú elvégzéséhez kizárólag az előzetesen hiánytalanul kitöltött „Nyilatkozat a szakértői minősítéshez” c. nyomtatvány szükséges, amely az rehabilitációs/rokkantsági ellátás iránti kérelem részét képezi.
A foglalkozási szakértői interjú 15 szempont szerint készül el:
1. Foglalkoztatási előzmények értékelése
2. Képzettség, tanulmányi előzmények értékelése
3. Személyes érdeklődésének összhangja a foglalkoztatási lehetőségekkel
4. Életpálya karaktere, munkára szocializáltsága, életútjának értékelése
5. Életkora
6. Mobilitási képessége, lehetősége, lakóhely-munkahely
7. Speciális foglalkoztatási feltételek szükségesek
8. Munkahelyi terhelhetőség
9. Egyéb hátrányos helyzetű csoporthoz tartozás
10. Életmód
11. Egyéb akadályozó tényezők
12. Meglévő, felajánlható foglalkozás munkaerő-piaci pozíciója
13. Foglalkoztatási lehetőségek, munkáltatók
14. Térség foglalkoztatási helyzete, perspektívák
15. Foglalkoztatás esetén igénybe vehető kedvezmények, támogatások
A szociális szakértő a komplex minősítés során elvégzi a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálatát. Az interjú alkalmával felméri az ellátást igénylő személy szociális szükségleteit, feltárja azokat a problémákat, amelyek a foglalkozási rehabilitáció folyamatát befolyásolják. Rehabilitálhatóság fennállásakor javaslatot tesz a rehabilitációs szükségletekre és időtartamra.
A szociális szakértő az alábbi szempontok alapján értékeli az interjú során elhangzottakat:
1. Önellátás, önkiszolgálás
2. Napi feladatok ellátása
3. Kommunikáció
4. Motiváltság
5. Életvezetés, önálló életvitel
6. Probléma megoldási képesség,
7. Mobilitás
8. Érzelmi kapcsolatok
9. Családi, közösségi kapcsolatok
10. Családtagok ellátása
A szakértők a komplex minősítést minden esetben a jogszabályoknak illetve szakmai sztenderdeknek megfelelően készítik el és indoklással látják el.
A szakértői bizottság elnöke döntése a meghatározó különböző kérdéses esetekben. Abban az esetben, amikor a bizottság orvos szakértői tagjai között az egészségi állapot mértékével, vagy az önellátási képességgel kapcsolatban merülne fel vita, vagy ha a rehabilitáció lehetséges iránya, a rehabilitációs szükségletek vagy a rehabilitációhoz szükséges időtartam kérdésében a szakértői bizottság tagjai különböző álláspontot képviselnének.
A megváltozott munkaképességű emberek ellátását igénylő személyek egészségi állapotának, önellátási képességének, valamint rehabilitálhatóságának orvosi, foglakozási és szociális szempontú vizsgálatát komplex szakértői bizottság végzi.
A komplex bizottság minimum 4 tagból áll – a szakértői bizottság orvosszakértő elnökéből, a vizsgálatot végző orvosszakértőből, valamint a foglalkozási rehabilitációs szakértőből és a szociális szakértőből.
A komplex minősítés célja a kérelmező egészségi állapotának, a rehabilitálhatóságnak, a rehabilitáció lehetséges irányának, a rehabilitációs szükségleteknek, továbbá a rehabilitációhoz szükséges időtartamnak a megállapítása.
A szakértői vizsgálat történhet a szakértői bizottság hivatali vizsgálóhelyein, az igénylő lakóhelyén, tartózkodási helyén, valamint iratok alapján.
A komplex minősítést alapesetben a szakértői bizottság hivatali vizsgálóhelyein kell elvégezni. Az igénylőt abban az esetben kell személyes vizsgálatra behívni/berendelni, ha az egészségi állapot mértéke nem állapítható meg a becsatolt leletek alapján, és a személyes vizsgálattól okkal várható olyan ténybeli megállapítás, mely a minősítésre érdemben befolyással lehet. A szakértői szerv telephelyén történt személyes vizsgálat alkalmával nagyon fontos, hogy igénylő magával hozza az összes egészségügyi dokumentációját, különös tekintettel a korábban be nem küldött, vagy időközben készült zárójelentéseket, szakorvosi leleteket, illetőleg a személyazonosításra szolgáló okmányait (arcképes személyazonosítására alkalmas okmányt, lakcímet igazoló hatósági igazolványt, és a TAJ kártyát).
Indokolt esetben, amikor a minősítéshez az érintett személy környezetének, önellátási vagy önkiszolgálási képességének megismerése szükséges, vagy a háziorvos és/vagy kezelőorvos igazolja, hogy az igénylő nem tud a szakértői vizsgálaton állapota vagy betegsége miatt megjelenni, a szakértői vizsgálatokra az igénylő lakóhelyén, vagy tartózkodási helyén is sor kerülhet. A szükségességről, indokoltságról a rendelkezésre álló iratok alapján a bizottság elnöke dönt. Megalapozottság hiányában a helyszíni vizsgálat elutasítható.
Irat alapú véleményezésre a jogszabályi feltételek fennállása, illetve külön ilyen irányú kérés esetén van lehetőség (pl. intézeti, kórházi vagy állandó otthoni ápolásra szoruló fekvőbeteg esetén).
 
    

 

 
 
 
20
Dec
    Vándori András, Számvetés
 
 
VÁNDORI ANDRÁS

SZÁMVETÉS
 

   

ELŐSZÓ

 

Tisztelt Olvasó!
 
Pécs életét több mint kétszáz éven át határozták meg a Meesek-hegységben működő külszíni és mélyművelésű bányák. Tízezrek érkeztek a városba a szén­bánya jól fizető álláshelyeinek köszönhetően, az iparágazat fellendülésével ko­moly fejlődésnek indult Pécs is.
A bányászat kulturális, oktatási s tárgyi hozadékainak tetemes része azzal együtt sem tűnt el Pécsről azonban, hogy több mint két évtizeddel ezelőtt ki­gördült az utolsó csille a bezárt az utolsó mélyművelésű bányából.
A baranyai megyeszékhely polgármestereként örömmel tölt el, hogy a hazai bányaipar korábban egyik fellegvárának számító Pécsett komoly, hiánypótló rendezvények, hagyományőrző programok, kiállítások, nem utolsósorban sze­mélyes tapasztalatokon avagy kutatómunkák eredményeként írásos értékek jön­nek létre folyamatosan. Vándori András egykoron volt bányamérnök barátom most egy kivételes, egyedi tettet hajtott végre, amely a következő oldalakon ölt testet.
A kötet egyedülálló módon egy emberi életpályán keresztül enged bepillantást a bányászcsaládok életébe, a vájárok és mérnökök munkájába, nem utolsósor­ban szabadidejükbe.
Segítségével az olvasó átélheti a bányászok különös, magával ragadó, semmi­hez sem hasonlítható mindennapjait, megtapasztalhatja, mi tette életüket egy­szerre boldoggá és olykor keservessé, egyszerre könnyűvé és nehézzé.
Külön értéket képvisel az írás abban a tekintetben, hogy segítségével mind az egykori bányászok, bányászgyerekek, mind a teljesen kívülállók, e nehéz mun­ka mívelőit csak messziről ismerők egyaránt érdekes, olvasmányos formában ismerkedhetnek meg e csodálatos miliővel.
 
 
Dr. Páva Zsolt
Pécs polgármestere
(folyamatosan teszem fel) 
 
 
 
30
Nov
    Bányamanó Vetélkedő

 

Egyedülálló ez a vetélkedő Pécsett
 
Írta:
 -
2018. 11. 28.
 

 
 









 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Országosan is egyedülálló az a vetélkedő, amit minden évben megtartanak a Pécs-meszesi általános iskolában. A Bányamanó vetélkedőn olyan kisiskolások mérik össze tudásukat, akik családja érintett a bányászok hagyományainak továbbörökítésében. Emellett a vetélkedőn találkozhatnak még olyanokkal is, akik egykoron a mélyben dolgoztak. Idén több mint félszázan, köztük lányok jelentkeztek a megmérettetésre.
 
A meszesi általános iskolában évtizedek óta megrendezik ezt a vetélkedőt, ami az országban is egyedülálló. Ez is mutatja, hogy a bányászati munkakultúra, a hagyomány, nagyon élénken él a pécsiekben, és a mindennapok részét képezi – mondta Hoppál Péter pécsi országgyűlési képviselő, a verseny fővédnöke.
 
 
 
 
Gyakorlati feladatokat is teljesíteniük kellett a gyerekeknek
 
– Nagyon nagy tisztelettel tekintek a bányászokra, azokra, akik elhunytak, és azokra is, akik évtizedeken keresztül leszálltak a mélybe, hogy a magyar háztartásoknak legyen energiaforrása, akkor ez volt az egyetlen energiaforrás – mondta.

 
 

A bányászati munkakultúra, a hagyomány nagyon élénken él a pécsiekben, mondta Hoppál Péter, a verseny fővédnöke
 

Őri László, Pécs alpolgármestere elmondta: Pécs és a bányászat összefonódott az elmúlt évtizedekben és Vándori András, a Bányász Hagyományőrző Klub vezetője olyan mozgalmat indított el, amivel a kicsik a hagyományokkal is megismerkedhetnek.

 
 










 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Őri László, Pécs alpolgármestere

 A Bányamanó vetélkedőn több mint félszáz gyermek vett részt, köztük lányok is.

 
   
XII. Bányamanó Vetélkedő
XII. Bányamanó Vetélkedő


Rendezvény helyszíne: Pécsi Meszesi Általános Iskola, 7629 Pécs, Komlói út 58. 

Rendezvény időpontja: 2018. november 27. (kedd), 15 óra.


TERVEZETT PROGRAM:

15:00  Megnyitó, az általános iskolák csapatainak vetélkedője.

17:00  Eredményhirdetés.

 

   

 

 


 


 
 
 
 
V. Meszesi Dalfesztivál
A  Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesület az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretén belül vissza nem térítendő támogatásban részesült.   
   
„Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével Pécs keleti városrészében” című és EFOP-1.3.5-16-2016-00719 azonosító számú
pályázati projektünk célul tűzte ki a társadalmi felelősségvállalás erősítését, a generációk közötti együttműködés és kapcsolat javítását, a családok és a társadalmi összetartás erősítését, civil társadalom megerősítését, társadalmi integrációt és társadalmi szolidaritás megerősítését az önkéntesség népszerűsítésén keresztül.
A projekt keretében, a fenti célok megvalósulása érdekében ezúton tisztelettel meghívom Önt alábbi rendezvényünkre:

V. Meszesi Dalfesztivál
   Időpont: 2018.11.24. (szombat) 16:00 - 20
   Helyszín: Pécsi Meszesi Általános iskola, 7629 Pécs, Komlói út 58    
   GPS: 46.092246, 18.269246
 
Program:

16:00 - 20:00         Köszöntő, kórusok fellépése, meglepetés ráadás, állófogadás.

Szeretettel várjuk rendezvényünkön!
Pécs, 2018. szeptember 30.
 
Tisztelettel:

Molnár Ferenc sk.
Ügyvivő elnök

 

 
   


7. oldal / 17